قیمت مرغ شهریور ماه کاهش می یابد

۱۳۹۶-۰۵-۱۸ اقتصاد

قیمت مرغ شهریور ماه کاهش می یابد

مرغ‌ها مدتی است پر پرواز گشوده‌اند و در حال اوج‌گیری در آسمان قیمت‌ها هستند؛ آنچنان که رئیس اتحادیه مرغ و ماهی فروشان کرمانشاه اعلام کرد؛ قیمت مرغ ممکن است در شهریور ماه با کاهش گرما کاهش یابد اما این کاهش زیاد نخواهد بود.

ایرنا: قیمت مرغ گرم در خرده فروشی های شهر کرمانشاه اکنون حدود ۸۵ هزار ریال است؛ این رقم طی روزهای اخیر حتی از مرز ۹۰ هزار ریال هم فراتر رفته بود.
قیمت مرغ تا ماه رمضان امسال ۶۷ هزار ریال بود اما طی حدود یک ماه ناگهان بیش از ۳۰ درصد گران شد.
الله ‌یار حیدری، رئیس اتحادیه مرغ و ماهی فروشان کرمانشاه در گفتگو با خبرنگار ایرنا، ‘کاهش جوجه‌ ریزی به دلیل گرمای هوا’ را مهمترین دلیل کاهش تولید و افزایش قیمت مرغ دانست.
افزایش قیمت نهاده‌ها و هزینه های تولید از دیگر دلایل گرانی قیمت مرغ است که چند روز پیش مورد اشاره پیمان حسن‌ خانی، نایب ‌رئیس اتحادیه مرغ و ماهی فروشان کرمانشاه قرار گرفت.
البته آنچنان که اسماعیل پرویزی ‌فر، مدیرکل پشتیبانی امور دام استان کرمانشاه به تسنیم گفت، ‘بیماری آنفلوآنزا’ هم بر روی کاهش تولید و طبعا رشد قیمت مرغ موثر بوده است.
پرویزی‌فر، اما قیمت هر کیلوگرم مرغ را تا حدود ۸۰ هزار ریال منطقی دانسته و گفته که کمتر از آن مرغداری‌ها را متضرر می‌کند.

** مرغ منجمد مشتری ندارد/ منتظر کاهش قیمت نباشید
جهاد کشاورزی کرمانشاه برای مهار قیمت مرغ و جلوگیری از افزایش آن طی ماه اخیر اقدام به توزیع روزانه ۱۰ تن مرغ منجمد در مرکز استان و بیشتر شهرستانها کرده است.
قیمت مصوب مرغ منجمد هم ۵۷ هزار و ۵۰۰ ریال اعلام شده است اما به گفته رئیس اتحادیه مرغ و ماهی فروشان کرمانشاه استقبالی از آن نمی شود.
حیدری اضافه کرد: مرغ منجمد حدود ۶۰ هزار ریالی به سختی در بازار فروش می‌رود و متقاضی چندانی ندارد.
او معتقد است که قیمت بالای مرغ منجمد هم سبب شده که فروشندگان مرغ گرم تمایلی به کاهش قیمت به کمتر از ۸۰ هزار ریال نداشته باشند زیرا این فاصله قیمتی بین مرغ منجمد و گرم طبیعی است.
حیدری تاکید کرد که ‘در صورتی می توان انتظار کاهش قیمت مرغ گرم را داشت که قیمت عرضه مرغ منجمد در حدود ۴۰ هزار ریال باشد.’
او خیال مصرف کنندگان را راحت کرد و گفت که‌ قیمت مرغ ممکن است در شهریور ماه با کاهش گرما کاهش یابد اما این کاهش زیاد نخواهد بود.

** برخورد قانونی با متخلفان کافی نیست
البته مشکل کنونی و نارضایتی مردم، فقط قیمت بالای مرغ نیست زیرا تفاوت قیمت ها از در مرغداری و کشتارگاه گرفته تا خرده فروشی ها کاملا محسوس است.
رئیس اتحادیه مرغ و ماهی فروشان کرمانشاه، این اتحادیه را در قیمت گذاری مرغ و وضعیت فعلی موثر نمی داند و تاکید دارد: ما مرغ را بر مبنای قیمتی که جهاد کشاورزی ابلاغ می کند می فروشیم.
به گفته او همه کشتارگاه ها باید یک درصد ثابت را بر روی قیمت مرغ بکشند اما اکنون در نتیجه ضعف نظارت، این قانون رعایت نمی شود و تفاوت مرغ ناشی از همین است.
حیدری به ضعف نظارت و عدم برخورد قانونی با خرده فروشی‌های متخلف هم اشاره و اظهار کرد: هم از نظر رعایت بهداشت و هم از نظر کم فروشی و تقلب نمونه‌های زیادی را به نهادهای نظارتی گزارش کرده ایم.
او تاکید دارد که برخوردهای قانونی با متخلفان کافی و موثر نیست و باید شدت و سرعت بیشتری پیدا کند.
رئیس اتحادیه مرغ و ماهی فروشان کرمانشاه البته از پایین بودن شان، جایگاه و تاثیرگذاری اتحادیه های کرمانشاه نیز به شدت گله مند بود و گفت: اتحادیه واقعی و قدرتمند را باید در استان‌هایی مانند همدان و خوزستان دید که مورد حمایت جدی نهادهای بالادستی و نظارتی هستند.
بیش از ۷۸۰ واحد مرغداری‌ صنعتی گوشتی و تخمگذار در استان کرمانشاه با ظرفیت تولید سالانه بیش از ۶۳ هزار و ۷۰۰ تن گوشت و ۱۱ هزار تن تخم مرغ فعالیت می کنند.

(Visited 15 times, 1 visits today)

نوشته‌های مرتبط

۱۳۹۶-۰۵-۱۸ اقتصاد

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


* درج نام و ایمیل اختیاری است.