جایزه‌ ویژه‌ای که «میرزاخانی» از اوباما نگرفت!

۱۳۹۶-۰۴-۲۵ جامعه

جایزه‌ ویژه‌ای که «میرزاخانی» از اوباما نگرفت!

دکتر بیژن ظهوری زنگنه، با تاکید بر اینکه پروفسور “مریم میرزاخانی” هیچ علاقه‌ای برای حضور در عرصه رسانه‌ای و غیر علمی نداشت،‌ گفت: تمامی مقام‌های ایشان به حوزه علمی مربوط می‌شد و مریم میرزاخانی هیچ جایزه غیرعلمی را نپذیرفت؛ بطوریکه در همین زمینه دعوت اوباما، رییس جمهور وقت آمریکا برای اعطای جایزه ویژه را هم نپذیرفت.

استاد ریاضی دانشگاه صنعتی شریف در گفت‌وگو با ایسنا با بیان این مطلب اظهار کرد: اولین دوره‌های آشنایی من با پروفسور مریم میرزاخانی به زمان برگزاری دوره‌هایی با عنوان “آشنایی با ریاضیات ” برمی‌گردد که این دوره‌ها از سال‌های ۷۵ در دانشگاه صنعتی شریف برای دانش‌آموزان مستعد دبیرستان به منظور ایجاد علاقه‌مندی آنها برای ادامه تحصیل در رشته ریاضیات و تقویت ریاضی آنها برگزار می‌شد که خانم میرزاخانی نیز در کلاس‌های آموزشی من حضور داشتند.

وی در ادامه پروفسور «مریم میرزاخانی» را فردی بسیار شاخص، با اخلاق، فعال و متواضع توصیف کرد و افزود:‌ یکی از درس‌هایی که ایشان در دانشگاه شریف با من داشتند، مطالعه انفرادی درسی با عنوان «نظریه احتمال» بود که در این مطالعه انفرادی دانشجو بدون اینکه در کلاس درس حضور داشته باشد مباحث درسی را مطالعه می‌کند و استاد راهنما به او کمک می‌کند که میرزاخانی در این درس از من نمره ۲۰ گرفتند. البته ایشان واحدهای زیادی در دوره تحصیل با من داشتند و ارتباط علمی مداوم با یکدیگر داشتیم.

دکتر بیژن ظهوری زنگنه همچنین خاطرنشان کرد: ارتباط علمی من با مریم میرزاخانی بعد از فارغ‌التحصیلی ایشان از دانشگاه شریف ادامه داشت، به طوری که وقتی او دکترای خود را از دانشگاه هاروارد دریافت کردند و از دانشگاه پرینستون یک دوره بورس گرفتند، تقاضای ویزا برای اقامت در کشور آمریکا ارائه دادند که درخواست ایشان حدود هفت ماه طول کشید که در این مدت نیز در ایران به مطالعه علمی و پژوهشی پرداختند.

دکتر زنگنه با تاکید بر اینکه پروفسور میرزاخانی هیچ علاقه و تمایلی برای مطرح شدن در عرصه رسانه‌ها را نداشتند، گفت: متاسفانه ایشان حدود چهار سال پیش با بیماری سرطان درگیر بودند که البته در این مدت کاملا محکم و امیدوار و مقاوم بودند. بطوری که بسیاری از کارهای برجسته علمی او نظیر دریافت «جایزه فیلدز» و تربیت دانشجویان در دوره بیماری او اتفاق افتاد و تنها چیزی که از آن دوری می‌کردند، این بود که در عرصه عمومی و رسانه‌ای وارد نشوند. به طوری که حتی بعد از دریافت جوایز مختلف به دلیل روحیه خاصی که داشت، وارد جنجال و مطر ح‌شدن در عرصه رسانه‌ای نشد.

به گفته‌ استاد مریم میرزاخانی، ایشان بعد از دریافت جایزه بزرگ ریاضی جهان؛ «‌فیلدز» همواره از مطرح شدن در عرصه رسانه‌ای می‌ترسیدند، به طوری‌که حتی بعد از دریافت جایزه و آمدن به ایران، سعی کردند فقط ارتباطشان را در حد ملاقات خانوادگی محدود کنند. وی همچنین در آمریکا نیز دنبال مطرح شدن نبود و تنها جوایز علمی و پست‌های علمی را می‌پذیرفتد و هر جایزه و تقدیری که غیر علمی بود را نمی‌پذیرفتند؛ تا جایی که وقتی “اوباما”، رییس جمهور وقت آمریکا از ایشان به طور ویژه دعوت کرد تا جایزه‌ای را به او اهدا کند مریم میرزاخانی نپذیرفتند و آن جایزه را سیاسی قلمداد کردند و اگر هم عضو آکادمی علوم آمریکا شد، به این دلیل بود که احساس کرد این مقام علمی می‌تواند به دانش و علم او اضافه کند. به طور کلی پروفسور میرزاخانی در هیچ محفلی، غیر از محفل علمی وارد نشد و آنچه که برای او مهم بود، داشتن آرامش و انجام فعالیت‌های علمی بود.

وی همچنین خاطرنشان کرد:‌ مریم میرزاخانی هیچ مصاحبه‌ای با هیچ رسانه‌ داخلی و خارجی انجام ندادند، به طوری که یکی از اساتید دانشگاه امیرکبیر مصاحبه‌ای با ایشان در زمینه علمی انجام داده بودند و قرار بود این مصاحبه در خبرنامه انجمن علمی کشور منتشر شود، با وجود اینکه متن مصاحبه از طرف او تایید شده بود، اما مجدد از انتشار آن در خبرنامه منصرف شدند و مایل نبودند وارد عرصه رسانه‌ای شوند.

دکتر زنگنه تصریح کرد: پروفسور مریم میرزاخانی فردی کاملا متواضع، با اخلاق و مؤدب بودند، خصوصیات اخلاقی او به گونه‌ای بود که با وجود نابغه بودن ارتباط خود را با دوستان دوره دانش‌آموزی و دانشجویی قطع نکردند و به گونه‌ای رفتار نمی‌کرد که دیگران احساس کنند که با فردی نابغه‌ ارتباط دارند.

استاد ریاضی دانشگاه صنعتی شریف خاطرنشان کرد: همسر دکتر مریم میرزاخانی، فردی دانشمند و فارغ‌التحصیل دوره دکترای کامپیوتر هستند که در همان منطقه دانشگاه استنفورد در شمال کالیفرنیا مشغول کار هستند و ثمره زندگی آنها دختری به نام «آناهیتا» است.

دکتر زنگنه در پایان بر ضرورت به کارگیری راه‌کارهای قانونی برای ممانعت از خروج نخبگان تاکید کرد و گفت:‌ متاسفانه قانون اخیر کمیسیون آموزش عالی مجلس در خصوص پذیرش دانشجوی دکتری از کنکور یکی از مهمترین عوامل برای خروج نخبگان از کشور به شمار می‌رود، چرا که بر اساس این قانون، افرادی در دوره دکترای دانشگاه‌ها پذیرفته می‌شوند که از طریق یک آزمون سطحی معرفی شده باشند و امکان ورود افراد نابغه و دارای استعداد را از طریق بررسی سوابق پرونده تحصیلی آن‌ها، محدود می‌کند.

(Visited 161 times, 1 visits today)

نوشته‌های مرتبط

۱۳۹۶-۰۴-۲۵ جامعه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


* درج نام و ایمیل اختیاری است.