پرداخت وام تا سقف ۵ میلیون تومان به زنان سرپرست خانوار

۱۳۹۶-۰۴-۲۴ اقتصاد

پرداخت وام تا سقف ۵ میلیون تومان به زنان سرپرست خانوار

استاندار تهران بر پرداخت وام تا سقف ۵ میلیون تومان به زنان سرپرست خانوار تاکید کرد.

به گزارش ایلنا، جلسه کارگروه تخصصی زنان و خانواده که صبح امروز با حضور سیدحسین هاشمی استاندار تهران، شهیندخت مولاوردی؛ معاون رئیس جمهور در امور زنان و خانواده و شارقی مدیر کل امور بانوان استانداری تهران برگزار شد، درباره مسائلی از جمله کارآفرینی زنان، احداث شهرک بازتوانی زنان آسیب دیده یا در معرض آسیب و وام صندوق کارآفرینی بحث و بررسی شد.

در ابتدای این جلسه شارقی، مدیر کل امور بانوان استاندار تهران اظهار کرد: زنان کارآفرین در بحث فروش کالاها و صادرات آن به کشورهای منطقه با مشکلاتی مواجه هستند، از همین رو با موسسه زودل بحث و جلساتی برگزار شده تا بتوانند در این زمینه به زنان کارآفرین راه‌حل‌ها و بسترهای مناسب را ارائه دهند.

هاشمی، استاندار تهران درباره این طرح گفت: طرح‌های عملیاتی درباره فروش کالاهای زنان کارآفرین که شرکت یا تعاونی ندارند ارائه دهید و اگر لازم است در این زمینه تعاونی تشکیل شده و همه آنها زیرمجموعه این تعاونی قرار گرفته تا بتوانند از این طریق برای فروش و صادرات کالاهای خود اقدام کنند.

در ادامه شارقی خاطرنشان کرد: طرح پیشنهادی راه‌اندازی سامانه مشاوره کارآفرینی ارائه شده و در همین زمینه پروپوزال‌هایی نیز به دست ما رسیده است.

مدیر کل امور زنان و خانواده استانداری تهران همچنین درباره ساخت شهرک بازتوانی زنان آسیب دیده یا در معرض آسیب اظهار کرد: این طرح به سازمان بهزیستی ارائه شد اما متاسفانه آنها مخالف این طرح هستند.

او ادامه داد: سازمان بهزیستی معتقد است نام این شهرک بر زنان برچسب زده و مشکلات خاصی را ایجاد می‌کند و آنها معتقدند استانداری نباید در این طرح‌ها وارد شود در حالی که استانداری جایگاه حاکمیتی دارد و می‌تواند سازمان بهزیستی را ملغی کند.

استاندار تهران در ادامه این بحث درباره ساخت شهرک بازتوانی زنان آسیب دیده یا در معرض آسیب گفت: این کار بسیار بزرگ است و در حقیقت ایجاد این شهرک در امتداد بیانات مقام معظم رهبری است و این امر باید هر چه سریعتر اجرایی شود در این زمینه می‌توانیم با همکاری بهزیستی و کمیته امداد و با برگزاری جلساتی ایرادات آن برطرف کرد و هر چه زودتر آن را اجرایی کنیم.

در ادامه خاکی، نماینده بهزیستی درباره این طرح گفت: باید چرایی این کار سنجیده شده و سازمان‌هایی که سالیان سال درباره آسیب‌های اجتماعی فعالیت کرده‌اند در این باره اظهار نظر کنند.

او ادامه داد: زنان ویژه که در این طرح مطرح شده‌اند هرگز نمی‌پذیرند که به اجبار در محل‌هایی جانمایی شوند همان طور که در زمینه ترک اعتیاد و نگهداری این زنان در کمپ‌ها با شکست مواجه شدیم چرا که به دلیل اجبار آنها را در این طرح‌ها شرکت می‌دادیم بدون شک طرح احداث شهرک بازتوانی زنان آسیب دیده یا در معرض آسیب نیز با شکست مواجه خواهد شد.

خاکی خاطرنشان کرد: امروزه سازمانهای مردم نهاد بسیاری در این باره شکل گرفته و معتقدم باید این اقدامات با کمک آنها انجام شود این طرح از سوی کارشناسان آسیب اجتماعی رد شده و همگی معتقد به شکست اجرای آن هستند.

هاشمی با بیان اینکه مهمترین موضوع در احداث این محل توانمندسازی زنان و نگهداری آنها به صورت شبانه‌روزی است، گفت: معتقدم این طرح توسط سازمان‌هایی مانند بهزیستی، کمیته امداد و استانداری بازنگری شده و راهکارهای مناسب برای برطرف شدن مشکلات آن ارائه دهند تا بتوانیم با این معضل اجتماعی برخورد کنیم.

مولاوردی درباره ساخت مجتمع توانمندسازی زنان آسیب دیده و در معرض آسیب نیز گفت: این طرح با مددسرا، خانه امن و گرمخانه که صرفا برای نگهداری در کمپ از زنان ایجاد می‌شود متفاوت است این طرح بازتوانی زنان زندانی را می‌تواند در پی داشته باشد. متاسفانه در ایران نسبت به سایر کشورها در دنیا ۲۰ درصد از زنان زندانی‌مان پس از آزادی به دلیل نداشتن جا و مکان دوباره اقدام به کارهای خلاف قانون زده و به زندان بازمی‌گردند.

معاون رئیس جمهور در امور زنان و خانواده به طرح سین هشتم اشاره کرد و گفت: سال گذشته پس از ایام نوروز رضا کیانیان و حسین پاکدل با ارائه طرح سین هشتم پیشنهاد دادند که مکانی را در اختیار آنها قرار دهیم تا بتوانند با استفاده از ظرفیت‌های هنرمندان به زنان در معرض آسیب و آسیب دیده کمک کنند البته این طرح به دلیل آنکه ما نتوانستیم مکانی را به آنها اختصاص دهیم اجرایی نشد.

او به طرح‌های مشابهی در زمینه توانمندسازی زنان بی‌سرپرست و بدسرپرست اشاره و خاطرنشان کرد: در افتتاحیه مرکز طلوع بی‌نام و نشان‌ها ما همین هدف را دنبال می‌کردیم متاسفانه اهالی محل در آن افتتاحیه به ما برای را‌ه‌اندازی این مکان اعتراض می‌کردند و معتقد بودند آنجا به محلی برای کسب و کار زنان ویژه تبدل خواهد شد در مشهد نیز کارخانه تولید فرآورده‌های زیتون یکی از شرایط استخدامش سوء سابقه است بنابراین ساخت این شهرک می‌تواند تمام این طرح‌هایی که بیان شد را کامل کند.

سپس شارقی درباره صندوق کارآفرینی خاطرنشان کرد: متاسفانه صندوق کارآفرینی نسبت به مواردی که از سوی استانداری به آنها ارجاع داده می‌شود اقدامات لازم را انجام نمی‌دهند این افراد از سوی استانداردی مورد تایید هستند و تاکنون ۷۰ نفر به دبیرخانه این صندوق ارجاع شده است که بازخوردی نداشته است.

در ادامه نماینده صندوق کارآفرینی خاطرنشان کرد: با توجه به اینکه وام قرض الحسنه صندوق کارآفرینی ۴ درصد کارمزد دریافت می‌کند این صندوق مورد مخاطب همه دستگاه‌ها است و تعداد درخواست‌های که از سوی دستگاه‌های مختلف به ما می‌رسد بسیار قابل توجه است.

او ادامه داد:بر اساس سیاست‌های مدیرعامل صندوق توسعه کارآفرینی درخواست‌های وام ایجادی در اولویت هستند ما تاکنون ۳۳ میلیارد تومان در تهران به زنان کارآفرین وام اعطا کرده‌ایم اغلب این تسهیلات نیز برای وام‌های ایجادی بوده است. همچنین زنان بی‌سرپرست و بدسرپرست در اولویت قرار دارند.

نماینده صندوق توسعه کارآفرینی با اشاره به درخواست‌هایی که از سوی استانداردی به این صندوق ارائه می‌شود، گفت: ۹۰ درصد درخواست‌هایی که از سوی استانداری ارائه شده درخواست وام ایجادی نبوده است و یا اینکه در گذشته به آنها وام پرداخت شده است همچنین ۱۸ مورد از این درخواست‌ها برایشان وام مصوب شده که به دلیل مراحلی که در دریافت وام باید سپری شود نتوانستند این وام را اخذ کنند.

هاشمی استاندار تهران درباره پرداخت وام از سوی صندوق توسعه کارآفرینی گفت: پرداخت وام تا سقف ۵ میلیون به زنان سرپرست خانواده انجام شود. همچنین وضعیت ۳۰۰ زندانی زن که از زندان خارج شده و احتمال بازگشت‌شان به زندان وجود دارد مورد بررسی قرار می‌گیرد.

(Visited 37 times, 1 visits today)

نوشته‌های مرتبط

۱۳۹۶-۰۴-۲۴ اقتصاد

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


* درج نام و ایمیل اختیاری است.