سناریوی جنگ روانی علیه روحانی/ پس گرفتن امضاهای طرح سه‌فوریتی جای تاسف دارد!

۱۳۹۶-۰۴-۲۴ سیاست

سناریوی جنگ روانی علیه روحانی/ پس گرفتن امضاهای طرح سه‌فوریتی جای تاسف دارد!

علیرضا رحیمی، نماینده مردم تهران در مجلس در روزنامه اعتماد نوشت:

قرارداد توتال آینده نفت و گاز کشور را می‌تواند تحت تاثیر قرار دهد. حضور شرکت اول اروپایی در بخش انرژی پیامی به دنیا دارد مبنی بر اینکه امنیت سرمایه‌گذاری در ایران به شکل قابل قبولی رشد پیدا کرده و با وجود تبلیغات منفی که در سطح دنیا نسبت به ناامن بودن ایران برای سرمایه‌گذاری منتشر شد اما الان می‌بینیم که معتبرترین شرکت‌های بخش انرژی از جمله توتال حضور پیدا می‌کنند و با موفقیت تمام قرارداد سرمایه‌گذاری بلندمدت امضا می‌کنند.

این نه تنها یک موفقیت برای دولت است بلکه یک موفقیت برای کل کشور است که بخش خصوصی ایران دوباره احیا شده و در حوزه نفت و گاز بتواند حرکت موثرتری را در زمینه اجرای پروژه‌های بزرگ داشته باشد.

به علاوه این قرارداد تکنولوژی‌های جدید را هم به همراه خودش وارد کشور می‌کند از جمله دو سکویی که از قبل این قرارداد ساخته خواهد شد و به همراه خودش تحول مهمی در صنعت نفت و گاز به وجود خواهد آورد.

با همه اینها اما این قرارداد منتقدینی داشته و دارد که البته در نهایت معلوم شد این انتقادها به دلیل عدم اطلاع از زوایای این قرارداد بوده است. عدم اطلاعی که با حضور وزیر نفت در صحن و توضیحات بیشتر ایشان در صحن در روز چهارشنبه بخش زیادی از آن مرتفع شد.

البته این تنها توضیحات وزیر نفت درباره این قرارداد نبود. قبلا هم ایشان در کمیسیون انرژی حضور پیدا کرده و مبسوط‌تر زوایا و مختصات این قرارداد را توضیح داده بود. برای صحن کاملا روشن شد که این طرح سه‌فوریتی یک طرح طبیعی نیست. به علاوه اینکه در نوع خودش هم بی‌سابقه بود. چرا که طرح سه‌فوریتی در شرایط جنگی و شرایط استثنایی برای کل کشور مطرح می‌شود اما حالا در مورد یک قرارداد منعقد شده اقتصادی مطرح شد. در کمال تاسف طراحان و امضا‌کنندگان این طرح هم در نهایت آن را پس گرفتند.

به اعتقاد من پس گرفتن این امضاها جای تاسف دارد و جای خوشحالی نداشت. چرا که مشخص می‌شد این ایده تا چه میزان طرفدار دارد. به مخالفان این قرارداد باید گفت اگر برای دولت حق عقد یک قرارداد را هم قایل نباشیم قاعدتا یک دولت مسلوب‌الاختیار خواهیم داشت که هیچ پاسخگویی نسبت به وظایف خودش هم نمی‌تواند داشته باشد. این میزان از حساسیت‌هایی که در مورد اقدامات دولت و به ویژه قراردادهای نفتی شاهد هستیم بی‌سابقه است و دست‌کم در دولت قبل خبری از آنها نبود.

تصور من این است که این اقدامات سناریویی برای ایجاد جنگ روانی علیه آقای روحانی و تیم جدیدش طراحی شده است. تا این جنگ روانی هم انرژی دولت را تضعیف کند و هم پیامی به مخالفان دولت بدهد که همچنان در صحنه حضور دارند ولو با ابزار سیاه‌نمایی و با حضور تنها چندنفر! این سناریویی بوده است که قبلا در برجام هم دنبال شد اما شکست خورد. سناریویی که با منطق حاکم بر اقتصاد و فضای عمومی کشور همخوانی ندارد و ضد منافع ملی است حتما محکوم به شکست است.

چنین رویکردی نه‌تنها در مجلس بلکه در افکار عمومی هم با شکست مواجه شده و خواهد شد. پس‌گرفتن تعداد امضاها نشان‌دهنده این بود که برای خود امضا‌کنندگان هم شکست سنگین در صحن قابل پیش‌بینی بود.

(Visited 97 times, 1 visits today)

نوشته‌های مرتبط

۱۳۹۶-۰۴-۲۴ سیاست

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


* درج نام و ایمیل اختیاری است.logo-samandehi