اتهام‌زنی و شایعه‌سازی تازه دلواپسان علیه دولت

۱۳۹۶-۰۲-۲۶ سیاست

اتهام‌زنی و شایعه‌سازی تازه دلواپسان علیه دولت

هرچقدر فراکسیون امیدی های مجلس در کنار مستقلین این روزها در تکاپو هستند تا سکان دولت چهارساله دوازدهم به روحانی برسد، اما سوی دیگر ولایی های مجلس همپای برادران اصولگرایشان عزم خود را بر رای نیاوردن روحانی گذاشته اند.

به گزارش خبرانلاین فاصله زیادی تا روز رای گیری برای تعیین دوازدهمین رئیس جمهور باقی نمانده است و همین مدت کم موجب شده تا مخالفان و منتقدان دولت به ویژه ساکنین ساختمان هرمی شکل بهارستان در روزهایی که دور از از تریبون مجلس هستند از تریبون هایی دیگر در نقد دولت یا همراهی با دولت سخن بگویند. سخنانی که البته رنگ و بوی انتخاباتی هم به خود گرفته است.

هرچقدر فراکسیون امیدی های مجلس در کنار مستقلین این روزها در تکاپو هستند تا سکان دولت چهارساله دوازدهم به روحانی برسد، اما سوی دیگر ولایی های مجلس همپای طیفی از برادران اصولگرایشان عزم خود را بر رای نیاوردن روحانی گذاشته اند. امری که هفته گذشته در نطق ها و تذکرات شان در صحن علنی نمود یافت و طی هفته جاری در حوزه های انتخابیه و سخنرانی های انتخاباتی.

بهره برداری حداکثری از دو جلسه علنی مجلس

سه شنبه و چهارشنبه هفته گذشته تنها روزهایی بود که با وجود داغ شدن تنور انتخابات، مجلس نیز نشست علنی داشت؛ در چنین شرایطی طبیعی است که استفاده از تریبون مجلس برای اهداف جناحی و سیاسی می تواند فرصت خوبی باشد و شاید از همین منظر بود که نمایندگان فراکسیون ولایی در بیان نطق و تذکر بر دیگران پیشی گرفتند.

مجتبی ذوالنور از زمره نمایندگان اصولگرا بود که پشت تریبون قرار گرفت و با مخاطب قرار دادن حسن روحانی اظهارات اورا درمورد جامعه اهل سنت، انتخاب فرماندار زن و … زیر سوال می برد.او مدعی می شود روحانی می خواهد برای جذب آرا وحدت را مخدوش کند.

البته این نماینده اصولگرا علاوه بر نطق میان دستور خود، در میان خبرنگاران نیز حاضر می شود تا آنچه را نتوانست بگوید در رسانه ها منعکس کند. او در این مصاحبه ها اتهاماتی را نسبت به برادر حسن روحانی وارد می کند.

بیان این دست انتقادات آن هم از تریبون مجلس به ذوالنوری ختم نشد و دیگر نمایندگان نیز هر کدام با موضوعی دولت را در سیبل انتقادات خود قرار دادند آن هم اتهاماتی که از سوی دولت نسبت به آنها پاسخ داده شده بود.

موضوع وزیر آموزش و پرورش و سند ۲۰۳۰ از دیگر موضوعاتی بود که منتقدان دولت در مجلس در نطق های خود با تصور اینکه پاشنه اشیلی پیدا کرده اند دائما به آنها اشاره می کردند.

«آقای وزیر مگر ما جوانان فارغ التحصیل بیکار نداریم حتما امکانات دولتی و بیت المال باید فقط در اختیار شما افراد خاص باشد؟» این را قاسم جاسمی نماینده کرمانشاه می گوید؛موضوعی که برای اولین بار آن را قالیباف در مناظره های انتخاباتی مطرح کرده است.

درحالی نمایندگان چنین انتقاداتی را مطرح می کنند که دولت هم نسبت به سند ۲۰۳۰ پاسخ داده و اعلام کرده بود این سند با حق شرط ایران امضا شده است؛ مضاف بر آن در مورد وزیر آموزش و پرورش نیز گزارش کمیسیون اصل ۹۰ نشان از برائت وزیر داشت.

بیانیه برای متهم کردن دولت

انتقاد و متهم کردن دولت به نطق ها ختم نشد و راه بیانیه را نیز طی شد؛ به این صورت که در اخرین جلسه علنی مجلس ۴۶ نماینده که برخاسته از جناح اصولگرایی هستند در بیانیه ای دولت را متهم به تخلفات انتخاباتی کردند؛ انها در این بیانیه مدعی شدند دستگاه های اجرایی دولتی به صورت گسترده با صدور اطلاعیه های گوناگون و روسای آنها مانند وزرا و معاونین وزرا، مدیران کل، استانداران و فرمانداران با مصاحبه یا اعمال محدودیت در تبلیغات شهری و فضای مجازی اقدام می کنند که خلاف صریح قانون است و ضروری است اقدام از اجتناب از این رفتارهای غیرقانونی به عمل آید.

شایعه سازی علیه دولت

وقتی نمایندگان تلاش می کنند از طریق تریبون مجلس و نطقی ۵ دقیقه ای افکارعمومی را تحت تاثیر قرار دهند و آن را با نامزد مورد نظر خود همسو کنند مسلم است که حلقه این تلاش ها وقتی به حوزه های انتخابیه می رسد گسترده ترمی شود و با شناختی که نسبت به حسایت ها و نوع تفکر مردم آن منطقه دارند از همان موضع برای جذب آرا اقدام می کنند؛ حال این اقدامات می خواهد سخنرانی علیه دولت باشد یا شایعه سازی هایی که بتواند نظرات موافق را هم به مخالف تبدیل کند.

در واقع می توان گفت که طعنه‌های انتخاباتی برخی از نمایندگان مجلس به روحانی تنها به بیانیه،‌ نطق و تذکر محدود نماند، چه آنکه برخی از نمایندگان پایداری در حوزه انتخابیه خود نیز زبان به انتقادهای تند و تیز از دولت گشودند. کریمی قدوسی نماینده ای هم جز این دسته از نمایندگان بود. او در حوزه انتخابیه خودش در نشستی خبری گفته بود:« عموم مردم به‌ویژه کشاورزان از عملکرد دولت روحانی راضی نیستند زیرا انتظارات مردم و وعده‌های دولت در حوزه‌های بیکاری، رکود و شرایط تحمیل‌شده و به‌هم‌ریخته اقتصادی محقق نشده است، در حوزه عمرانی نیز تمامی کارگران بخش‌های مختلف بیکار شده‌اند.»

حتی او به تحلیل های خاص از مناظره هم پرداخت: «محبوبیت روحانی کاهش‌یافته زیرا عملکرد قابل‌ارائه‌ای برای مردم ندارد و چون دست روحانی خالی بود، در پاسخ به سؤال قالیباف در بحث ایجاد ۴ میلیون شغل، آن را دروغ نمی‌خواند، در واقع در ۹۰ درصد مناظره‌ها، روحانی و جهانگیری به حاشیه رفتند.»

از سویی دیگر منتقدان دولت از ابزاری به نام شایعه سازی نیز برای رسیدن به هدف مطلوب خود، صرف نظر نکردند. تا جایی که در زمانی که نماینده ها در تعطیلات مجلس به حوزه انتخابیه شان رفته بودند،‌ برخی شایعه ای مبنی بر قطع شدن یاران روستایی ها را دهان به دهان چرخاندند تا به گوش روستاییان برسد.

«طی سفرهای استانی متوجه شدیم که شایعه تهدید کردن مردم از سوی دهیاران در برخی روستاها مطرح شده است؛ حال آنکه اصلا این موضوع بی اساس است» این را معاون پارلمانی رئیس جمهوری و عضو هیات اجرایی مرکزی انتخابات به خبرآنلاین می گوید؛ موضوعی که نشان می دهد برای تخریب برنامه ریزی شده است و قطعا می تواند در روزهای منتهی به انتخابات پررنگ تر شود.

(Visited 95 times, 1 visits today)

نوشته‌های مرتبط

۱۳۹۶-۰۲-۲۶ سیاست

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


* درج نام و ایمیل اختیاری است.logo-samandehi