“مسواک برقی” خوب یا بد؟

۱۳۹۶-۰۲-۲۳ سلامت

“مسواک برقی” خوب یا بد؟

عضو انجمن متخصصین دندانپزشکی ترمیمی ایران درباره استفاده از مسواک برقی توضیحاتی ارائه کرد.

تسنیم نوشت: سیامک اسکویی اظهار داشت: در رابطه با دندانپزشکی اجتماعی و جامعه‌نگر خوشبختانه در چند سال اخیر تلاش‌های خیلی زیادی انجام شده اما هنوز آن انتظاری که داریم برآورده نشده و بالتبع عوامل متعددی را می‌طلبد تا بتوانیم به این هدف برسیم.

به‌گفته مدیر گروه دندانپزشکی ترمیمی دانشگاه علوم پزشکی تبریز، یکی از عوامل خیلی مهم، فرهنگ‌سازی برای توجه به بهداشت دهان و دندان است که می‌طلبد غیر از دندانپزشکان، سیستم آموزشی و رسانه‌ها، خود مردم هم تلاش کنند و اگر همه عوامل دست به دست هم دهند می‌توان به بهبود بهداشت دهان امیدوار بود و متعاقب آن ارتقای سلامت، عوامل اجتماعی و عوامل اقتصادی را در پی خواهد داشت.

وی در ارتباط با استفاده از مسواک برقی در مقایسه با مسواک دستی، تأکید کرد: در چند سال اخیر استفاده از مسواک برقی متداول‌تر شده و استفاده از مسواک برقی در ارتباط با افراد مسن و افرادی که ناتوان جسمی و ذهنی هستند خیلی بهتر است نسبت به مسواک معمولی ولی به‌صورت عام نمی‌شود گفت که مسواک برقی بهتر است و دیده شده در افرادی که از مسواک برقی استفاده می‌کنند، تحلیل لثه در آنها افزایش داشته است.

اسکویی عنوان کرد: در صورت استفاده از مسواک برقی بهتر است از مسواک‌های استاندارد که حالت ارتعاش و عقب و جلو داشته باشند استفاده شود که در خیلی از این نوع مسواک‌ها، این حالت‌ها دیده نمی‌شود.

عضو انجمن متخصصین دندانپزشکی ترمیمی ایران، ادامه داد: مسواک‌های دستی چه از لحاظ دسترسی و چه از لحاظ اقتصادی و با توجه به نوع جنس‌شان خیلی بهتر از مسواک برقی است.

اسکویی افزود: به‌عنوان یک متخصص برای افرادی که ناتوان نیستند مسواک دستی را توصیه کنم و کسی که زمان کافی دارد بالطبع مسواک دستی خیلی مؤثرتر و مناسب‌تر از مسواک‌های برقی است که به‌صورت غیراستاندارد در بازار وجود دارد و اگر استاندارد باشد قطعاً گران‌قیمت هستند.

وی برای تمام افراد مسواک‌های دستی را پیشنهاد کرد که انواع مختلف آن به‌راحتی در دسترس است و برای کسانی که تحلیل لثه دارند، گفت: هیچ وقت مسواک برقی را توصیه نمی‌کنم.

عضو انجمن متخصصین دندانپزشکی ترمیمی ایران، گفت: اهمیت به بهداشت دهان باید مورد توجه قرار گیرد و با یک مسواک خیلی ارزان‌قیمت هم می‌توانیم در هر سه وعده غذایی و با استفاده از مسواک زدن صحیح و نخ دندان پلاک میکروبی را کنترل کنیم و از لحاظ بیماری لثه و کنترل پوسیدگی می‌توانیم حرف اول را بزنیم.

اسکویی اظهار داشت: در بیمارانی که از مسواک برقی استفاده کردند و معمولاً خیلی از این بیماران به‌دلیل تنبلی به مسواک برقی روی آوردند، متأسفانه هیچ وقت کنترل پلاک میکروبی مناسبی دیده نشده است.

(Visited 65 times, 1 visits today)

نوشته‌های مرتبط

۱۳۹۶-۰۲-۲۳ سلامت

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


* درج نام و ایمیل اختیاری است.