باید و نبایدهای خوردن قرص‌

۱۳۹۶-۰۲-۲۳ سلامت

باید و نبایدهای خوردن قرص‌

یک کارشناس سازمان غذا و دارو گفت: مصرف بدون آب برخی قرص‌ها موجب ایجاد مشکلات زیادی در فرد بیمار می‌شود.

تسنیم نوشت: نوشین محمدحسینی ــ کارشناس ارشد کمیته کشوری تجویز و مصرف منطقی داروی سازمان غذا و دارو اظهار داشت: گرچه  هدف اصلی از سفارش به مصرف قرص‌ها با آب به‌دلیل باز شدن ماده مؤثره آنها در معده و تأثیر در درمان است، اما مصرف بدون آب برخی قرص‌ها به‌دلیل ساختاری که دارد ممکن است  موجب ایجاد  مشکلات زیادی در ناحیه مری فرد بیمار شود.

محمد حسینی افزود: از سویی استعمال مواد دارویی با مایعاتی به‌جز آب، در مواردی که بدون تجویز پزشک یا  توصیه داروساز صورت پذیرد می‌تواند اثر قرص‌ها را از بین ببرد.

وی همچنین با نهی بیماران از خوردن قرص‌ها با چای داغ، نوشابه، آبمیوه یا حتی شیر تصریح کرد: خوردن قرص‌ها با آب جوش و گرم و البته چای داغ به‌علت حرارت  آن مشکلاتی به‌وجود می‌آورد ضمن اینکه کافئین موجود در چای خود مخرب دارو است کما اینکه بسیار مشاهده شده که خوردن برخی آنتی‌بیوتیک‌ها با شیر یا نوشیدن آبمیوه‌های ترش به‌علت اسیدی بودن آنها خاصیت درمانی دارو را از بین برده در مواردی موجب تخریب ساختار دارو شود.

دکتر محمدحسینی با یادآوری این نکته که داروها مانند آهن بهتر است که به‌دلیل جذب راحت‌تر توسط ویتامین C همراه با آب مرکبات استفاده شود، تأکید کرد: بهترین نوشیدنی برای خوردن قرص‌ها آب معمولی است.

(Visited 40 times, 1 visits today)

نوشته‌های مرتبط

۱۳۹۶-۰۲-۲۳ سلامت

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


* درج نام و ایمیل اختیاری است.